Fizioterapeutska procjena
Prilikom prvog posjeta fizioterapeut na osnovu vaše medicinske dokumentacije i vaših subjektivnih dojmova, ispunjava fizioterapeutski karton, vrši fizioterapeutska mjerenja i testiranja, procjenjuje stanje vaše posture i donosi plan vaše rehabilitacije. Tijek vaše rehabilitacije evidentira u fizioterapeutski karton i na osnovu toga, nakon provedene rehabilitacije donosi zaključak. Po završetku rehabilitacije dobivate pisani dokaz o provedenim fizioterapeutskim procedurama, što je valjani medicinski dokument.
Elektroterapija
- Galvanska struja
- Interferentna struja
- Modulirane struje
- TENS
- Elektrostimulacije mišića i perifernih živaca
- LASER
- Magnetoterapija
Toplinske procedure
- IC lampa
- Topli oblozi
- Terapijski ultrazvuk
Kiroterapija
Vremenski ograničena primjena leda na indicirano područje.
Kineziterapija
Kineziterapija je grana fizikalne terapije, koja upotrebljava pokret u terapeutske svrhe. Medicinska gimnastika se izvodi u gotovo svim područjima medicine, posebno kod bolesti i ozljeda sustava organa za kretanje, živčanog sustava te posturalnih poremećaja.
Medicinska gimnastika može biti:
- Aktivna medicinska gimnastika, koju provodi pacijent sam, individualno ili grupno, pod nadzorom fizioterapeuta
- Aktivno-potpomognuta medicinska gimnastika, koja se provodi individualno, gdje pacijent započinje pokret sam, a fizioterapeut pomaže, da se pokret izvede do punog opsega pokreta
Pasivna medicinska gimnastika se izvodi tako da fizioterapeut izvede pokret umjesto pacijenta, uz njegovu mentalnu kontrolu, u svrhu vraćanja funkcije i punog opsega pokreta zglob
Medicinska masaža
Medicinska masaža je visokovrijedna metoda fizikalne terapije, koja se služi nizom sustavnih pokreta na tijelu s ciljem manipulacije tjelesnim tkivima (kožom, potkožjem, mišićima i mišičinim fascijama). Izvodi se rukama u svrhu izravnog ili neizravnog djelovanja na mišićni i žičani sustav te cirkulaciju krvi limfe. Medicinska masaža može biti upotrjebljena kao primarna terapijska intervencija ili kao dodatak ostalim terapeutskim tehnikama.
Terapeutski ciljevi i indikacije za medicinsku masažu su:
- Mobilizacija međutkivnih tekućina
- Smanjenje spazama
- Poboljšanje krvotoka lokalno
- Smanjenje mišićne boli i ukočenosti
- Prevencija ili otklanjanje miogeloza
Kineziološke trake
Kineziološka traka je naziv za elastičnu ljepljivu traku, koju je sedamdesetih godina prošlog stoljeća izumio japanski kiropraktičar Kenzo Kase. Traku čine pamučna vlakna s gornje i ljepljivi dio s donje strane. Svojom debljinom i elastičnošću podsjeća na kožu, pa se vrlo lako naviknemo na nju, ne omatajući puni opseg pokreta tretiranog područja. Samo pravilnom aplikacijom u smislu smjera i natega, kineziološka traka može pružiti željeni efekt. Stoga je izuzetno bitno, da traku aplicira certificirani fizioterapeut. Nakon što se nanese na očišćenu kožu, traka mikroskopski podiže kožu, čime omogućava bolju cirkulaciju i limfni protok ozlijeđene strukture, čime smanjuje upalu i potiče regeneraciju. Traka mehanički stabilizira i podupire tretirani mišić i zglob i time pruža sigurnost pri pokretu. Traka je porozna i lako se suši, pa se već nakon jednog sata od aplikacije može močiti. Ovisno o tipu kože, traka ostaje na apliciranom mjestu tri do pet dana, nakon čega se aplikacija može ponoviti. Traku ne koristimo kod svježih rana i ožiljaka, ni na područjima kožnih bolesti.